Konum

Küçükçekmece, İstanbul

E-Posta

info@bugunyapakademi.com

Gıda Güvenliği Bir Kültürdür

Gıda güvenliği kültürü, bir kuruluşun gıda güvenliği konusundaki değerleridir. Güçlü bir gıda güvenliği kültürüne sahip kuruluş, çalışanlarına ve müşterilerine güvenli gıda üretmenin taahhüttünü verir. Gıda güvenliği, bir yönetim sisteminden çok, işletmenin her seviyesinde bir davranış biçimi olmalıdır

Gıda güvenliği kültürü gıda yönetim sistemlerini kapsayan, davranış ve eğitim temelli bir yaklaşımdır. Gıda güvenliği bir kültür çerçevesinde değerlendirildiğinde, üretim basamağında tüketime kadar yer alan her birim ve kişinin, uygulanması gereken prosedürleri önce bilmesi devamında davranışa  ve sonrasında da  alışkanlığa dönüştürmesi durumudur. Tüm gıda güvenliği sistemlerinin sürdürülebilirliği ancak bir kültür olarak desteklendiğinde mümkündür.

Gıda güvenliği kültürünün aktif ve güçlü şekilde devam edebilmesi için de gıda zincirinde yer alan tüm işletmelerin en uç birime kadar aynı yönde kültür bilincinin oluşturulması için tüm gerekli eğitimlerin alışkanlığa dönüşüne kadar devamlı verilmesi ve her çalışanın aynı bilgiye sahip olana kadar etkin bir yöntem ile desteklenmesi ile sağlanır.

Bugün YAP Akademi

BUGÜN YAP AKADEMİ YAPAY ZEKASININ SÜREÇLERİ

1.
1.Bilgiye Ulaşma
2.
2.Bilgiyi Pekiştirme
3.
3.Bilgiyi Uygulama
4.
4.Davranış ve Bilinç
Gıda İsrafı
Gıda Güvenliği
Gıda Güvenliği
Gıda Güvenliği Kültürü